Kaşgar Notları PDF

Gezip gördüklerim, deneyimleyip düşündüklerim...

Ali Rıza Arıcan

Kaşgar Notları: Gezip gördüklerim, deneyimleyip düşündüklerim...
Geçen yazın başında gaokao sınavı tatilinde dört günlüğüne Kaşgar'a gitmiştim. Orada gezip gördüklerimi, başımdan geçen olayları ve tanıştığım insanları elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Kültürel tarihimizde önemli bir yeri olan Kaşgar'ı bir de modern zamanların bir seyyahının dilinden dinleyin.
Parkın kıyısına oturmuş, viranşehrin son yıllarının resmini çizen ressamların yaptıkları işlere gözucuyla şöyle bir bakıyorum ve yolun karşısına geçiyorum. Az ileride gördüğüm bir merdiveni tırmanıp yıkık dökük şehrin içine dalıyorum. Türkiye’deki köyümü ve köyün gözden ve gönülden ırak köşelerinde kendi haline bırakılmış evleri hatırlatıyor baktığım her yer. Güneşin kavurduğu çöplerin üzerinde vızıldayan sineklerin yanından, toprağın sarısıyla dökülen tuğlaların kırmızısının karışımından ortaya çıkan ve yer yer flamingoların gagalarını andıran bir pembeye, başka zamanlarda da olgunlaşmamış portakal gibi eksik bir neftiye çalan sokakların tozlu zemininde, sıcaktan iyice yumuşayıp genişleyen elektrik tellerinin gölgelerinin üzerinde, yanımdan geçen motosikletlerin arkada bıraktıkları ince toz bulutunun içinde ve en çok da evlerin gölgeliklerinde oturup cuma namazı vaktini bekleyen dünyanın en sessiz dedelerinin kuşkulu bakışlarının önünde yürüyorum. Ön cephesinin yarısı çökmüş ama kapısı ve kapının üzerindeki mavi numarası düşmemiş evler içimi acıttı kimi zaman. Kıvrılarak giden araba genişliğindeki sokakların birkaç metre ileride karanlığa yenik düşüp bana, bilinmeyene karşı duyulan korkulara benzer korkular yaşatmasına aldırmadım. Yaşadığı yerin sefaletini umursamaksızın kapısının önüne önce su serpen, sonra da süpürgeyle süpüren genç kadını görünce insanın her koşulda kendi asgari yaşam bilincini oluşturduğunu fark ettim. Göğün mavisiyle, kirli çatıların soluk kırmızısının birleştiği yerlere konup göçen büyük kuşları görünce umutlandım, kemerli yeşil kapının arkasında kalan caminin girişinin kilitli olduğunu anlayınca üzüldüm, yanımdan geçerken kahkahalar atarak bir şeyler söyleyen çocuklara gülümsedim, pembe kapılı bir evin avlusunda sandalye tamir eden adama selam verdim ve viran şehri terk etmeden önce bir çömlekçi dükkânına daldım.
Free
pdf
b19aed16-a3e1-11e7-94cd-3bc890544e3e
BİYOGRAFİ, EDEBİYAT ve EDEBİYAT ARAŞTIRMALARI, Biyografi ve kurgusal olmayan düzyazı, YAŞAM TARZI, HOBİ VE BOŞ ZAMAN, Seyahat ve tatil
Eğitsel: İlk ve Ortaöğretim, Genel, Lise ve Yüksekokul, Genç / Genç Yetişkin
09-28-2017
241