Bursa'nın Sinemaları EPUB

Siyah Beyaz Sessiz Filmlerden Renkli Sinemaskop'a...

Ekrem Hayri Peker

Bursa'nın Sinemaları: Siyah Beyaz Sessiz Filmlerden Renkli Sinemaskop'a...
Bursa’da Setbaşı’ndan Kültürpark’a giderken cadde üzerinde sağlı, sollu sinemalar yer alıyordu. Şimdi hiçbiri yok. İkinci dünya savaşı yıllarında yaz aylarında Halkevi, Heykel’de açık hava sineması kurmuş, binlerce insan burada film seyretmişti.
Bursa’da hem kışlık, hem yazlık sinemanın aynı binada yer olduğunu, Ya da Yazlık Çiçek Sineması’nda yağlı güreşlerin yapıldığını biliyor musunuz?
Bursa’daki Dikencik ve Paşa çiftliklerinin, Çelik Palas Oteli’nin, Uludağ’ın ve teleferiğin doğal film platoları olduğunu, onlarca film çevrildiğini yazdım.
“Bataklı damın kızı Aysel” filmini biliyoruz, 1945 yılında İnegöl’ün Cerrah köyünde “Köroğlu” filminin çekildiğini biliyor muyuz?
İnegöl’de ve Mustafakemalpaşa’da kırklı yıllarda film çekildiğini kaçımız hatırlıyor.
Bursalı film dağıtıcıların Yeşilçam’la yakın ilişkilerde olduğunu, Murat Soydan’ın nikâhının Bahri Akkuşoğlu’nun Setbaşı’ndaki evinde kıyıldığını biliyor muydunuz?
1950’li yıllarda bir kadın köylerde izinsiz sinema oynattığı için jandarmalar tarafından yakalanır. Altmışlarda ise başka bir kadın sinemacı efsane olarak eser, Pembe Abla (Çengeltaş).
Bursa’da sinema dergilerinin benzeri olan Kamera dergisini hatırlayan kaldı mı?
Yazlık sinemalardan Demirkapı ve Nur sinemalarının şimdi kapıları kapalı, Pınar sinemasının olduğu alanda inşaat malzemesi satılıyor. Yazlık sinemaların yerinde apartmanlar, Kışlıkların olduğu yerde iş hanları yükseliyor.
Oysa sinemalarda sadece film seyredilmezdi. Tiyatro ve konser salonlarıydı. Kasabalarda düğün salonlarıydı. Siyasi partiler, sendikalar genel kurullarını burada yaparlardı. Hepsi hayatımızdan sessizce gittiler. Sadelik, samimiyet, dostluk, arkadaşlık gibi kavramlarla beraber gittiler.
1.49 EUR
epub
3d694c20-829a-11e7-8cba-5d46ed6475eb
Bursa, sinema, sinemacılar, sessiz film, Bursa'da çekilen filmler,renkli film,
SANAT, Ticari / endüstriyel sanat ve tasarım, İlüstrasyon ve ticari sanat, Afiş sanatı, Sahne sanatları, Filmler, Sinema, Sinema tarihi, teorisi ve eleştirisi, TOPLUM VE SOSYAL BİLİMLER, Toplum ve Kültür, Genel
08-16-2017