Özbek Mektupları EPUB

Ekrem Hayri Peker

Özbek Mektupları
Bu kitabı “Niye yazdın?” diye soranlara, “Âşık olduğum için” diye cevap verdim. Evet, ilk görüşte vuruldum Özbekistan’a.
Özbekistan bana köyümü, kasabamı, kısacası Anadolu’yu hatırlattı. Aynı sadeliği, aynı sıcaklığı buldum. Yeri geldi çocukluğuma, yeri geldi gençliğime döndüm. Bazı arkadaşlarımı rahatsız eden konforsuz ortamlar beni hiç rahatsız etmedi.

Daha Özbekistan’a gelmeden bu ülkenin tarihini ve edebiyatını biliyordum. Emir Timur’u, Şah Ruh’u astronomi bilgini hükümdar Uluğ Bey’i, edebiyatçı Hüseyin Baykara’yı, Özbek Devleti’ni kuran Osman Han’ı, onların soyundan gelenlerin yönettiği Buhara, Hive ve Hokant Hanlıklarının tarihini okumuştum. Dünya çapındaki şairleri Ali Şir Nevai’yi biliyordum.

Özbekçe konuşmayı çabucak öğrendim.1960’lı yılların Türkçesine çok yakındı. TV’ler kurduğumuz fabrikayı tanıtmak için benimle röportaj yaptığında tercümana gerek kalmıyordu. Bu topraklardan Anadolu’ya kurulan tarihi ve kültürel köprü görmenin hazzını yaşadım. Gezerken Bursa’daki Keles’i, Uludağ’ın eteklerindeki Çongara’nın izlerini gördüm. Tarihin tozlu sayfaları arasında Bursa’ya Buhara’dan gelenleri aradım ve çoğunu buldum. Semerkant’ı defalarca gezdim. Ragastan Meydanındaki medreselerin süslemelerini hayranlıkla seyrettim. O muhteşem yapılardaki süslemeler sanki yerde yapılmış sonra yapıştırılmıştı. Diğer muhteşem yapıları defalarca dolaştım.

Bu kitap... Özbekistan'dan Türkiye'ye yazdığım mektuplar aracılığıyla, bu güzel ülkeyi tanıtmayı amaçlıyor...
1.99 EUR
epub
7badacb8-68bb-11e7-882f-71e5cc660ffa
YAŞAM TARZI, HOBİ VE BOŞ ZAMAN, Yerel ve aile öyküsü, nostalji, Eski fotoğraflarda mekanlar, Seyahat ve tatil, Seyahat günceleri, Yerler ve halklar, genel bilgi ve resim çalışmaları
Genel
07-14-2017