Türk Akademik Tarihi Bilim Mi Filim Mi ? Türkiye’de Bilimin Arka Yüzü PDF

Ercan ÖZKAYNAK

Türk Akademik Tarihi Bilim Mi Filim Mi ? Türkiye’de Bilimin Arka Yüzü
Araştırma Türkiye’de bilimsel çalışmaların ve akademik seviyenin niye geride kaldığının sebeplerini, yaşananlar ve izlenimler üzerinden anlatmak ve yorumlamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde yüksek lisanstan başlayan ve emekliliğe kadar geçen akademisyenlik hayatta karşılaşılabilecekler, yaşanan tecrübeler ışığında biraz mizahi biraz da ironik bir dille anlatılmaya çalışılmıştır.
Araştırmanın ikinci bölümü ise akademik hayat, bilimsel çalışma, bilim dünyası konularında yazılmış, içerisinde olumlu ve olumsuz fikir ve düşünleri barındıran çeşitli yazıların derlenmesiyle oluşturulmuştur. Araştırma konuyla ilgili kamyon yazıları ve 2018 maaş bilgileri ile sonuçlandırılmıştır.
ÖNSÖZ

Bu kitapta yazanlar 1996-2005 yılları arasında yaptığım yüksek lisans ve doktora döneminde yaşadığım ve gördüğüm tecrübelerimden ve sonraki yıllarda akademisyenliğe devam eden arkadaş ve dostlarımın yaşadıklarından ve yaşamaya devam ettiklerinden alınarak ve değerlendirilerek yazılmıştır. Kitap akademik bir tez şeklinde, devam eden bölümler olarak düzenlenmiştir. Özet, abstract bölümleri oluşturulmuştur. Sayfa kenarları 3’er cm ayarlanmış, en yaygın kullanılan yazı fontu olan Times New Roman ile 12 punto olarak yazılmıştır. Anlatılanların hepsi abartılmaksızın (yazılanlar komedi, karikatür, skeç ya da müsamere değildir) benim ya da çevremdeki diğer bilim insanlarının başından geçmiş bizzat yaşanmış olanların değerlendirilmesidir. Düşüncelerimi kitap haline getirmeden önce 5-6 bölüm olarak blog sitemde “Akademisyen Olmak İsteyenlere Tavsiyeler 1, 2, 3…” şeklinde yayın dizisi halinde yayınladım. Bazı bloglarım fazla sayıda (http://blog.milliyet.com.tr/akademisyen-olmak-isteyenlere-guncel-tavsiyeler-2013/Blog/?BlogNo=401493 2013 yılında yazdığım blogum 2 Nisan 2018 tarihi itibariyle 49741 kişi tarafından okunmuştur) okuyucu tarafından okununca kitap yazma fikri oluşmaya başladı ve kitabımı yazmaya karar verdim. Kitabı mümkün olduğu kadar mizahi bir tarzda yazmaya çalıştım.
Kitapta anlatılanların hiçbiri her üniversitede sayıları az olmasına rağmen yine de varlıklarını sürdürmek için ellerinden geleni yapmaya çalışan “Gerçek Bilim Adamı” olan ve bu terimi hak eden akademisyenleri kapsamamakta ve onları kastetmemektedir. Kitapta anlatılanlar isimlerinin önünde unvanları olan ama yaptıkları kendilerinden ve kütüphane raflarından başka hiç kimseyi ilgilendirmeyen, hiçbir bilimsel değeri olmayan, bilim adamı unvanını taşımaması gereken, üniversitede “Akademik Memur Personel ” olarak görev yapan insanları ifade etmektedir.
Bu kitap; üniversitelerde gerçekten bilimsel çalışmalar yapan, işleri bilimsel değişim yaratmak olduğu için çoğu zaman bölüm, fakülte ve üniversite yönetiminden farklı düşündükleri için hor görülen, aşağılan, her türlü tehdidi alan ve yine de baskılara boyun eğmeyip yılmadan çalışmaya devam eden, akademik kariyerleri başarılı ulusal ve uluslararası çalışmalar, yayınlar, ödüller ve kitaplarla dolu olan “Gerçek Bilim Adamlarına” adanmıştır.
Bu kitap üniversitelerin lisans eğitimini bitirmiş olup yüksek lisanstan başlayarak akademik kariyer yapmak isteyen, idealist genç üniversite mezunlarına “Akademik Hayat” denilen filmin ülkemizde nasıl çevrildiğini göstermek ve gençlere mezun olduktan sonra üniversitenin kapısına yüksek lisans ya da akademik hayata başlamak için gelmeden bir daha düşünmelerinde yardımcı olmak amacıyla yazılmıştır. Kitabın birinci bölümü 10 yıl üniversitede akademik hayat geçirmiş biri olarak gördüklerim ve yaşadıklarımdan faydalanarak yazılmıştır. Kitabın ikinci bölümü ise akademik hayat konusunda farklı araştırıcıların ve bilim adamlarının görüşlerinin derlenmesi ve düzenlenmesinden oluşmuştur. Umarım akademik kariyer yapmak isteyen insanlara yarar sağlar.
Free
pdf
6f2b4f76-35d5-11e8-816e-c74c165f8c44
Akademik, Bilim, Asistan, Hoca, Filim, Hayal, Oyun, Çanta, Siyaset, Matematik
MATEMATİK ve BİLİM, Bilim, Genel konular, Bilim felsefesi, Bilimsel isimlendirme ve sınıflandırma, Bilimsel standartlar, ölçüm vb, Bilim adamları için matematik, Bilim finansmanı ve politikası, Bilimsel araştırma, Bilimsel ekipman, deney ve teknikler, Bilim ve teknolojinin topluma etkileri, Bilim tarihi, Popüler bilim, Astronomi, uzay ve zaman, Fizik, Biyoloji, yaşam bilimleri, TEKNOLOJİ, MÜHENDİSLİK, TARIM, BİLİŞİM VE BİLGİ TEKNOLOJİSİ
Genel, İngilizce Dil Eğitimi Genel, Profesyonel ve Meslekiçi Eğitim, Lise ve Yüksekokul, Lise, Yüksekokul, Lisansüstü, Araştırma ve Akademik, Üniversite Lisans
04-01-2018
121